Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

Logo klubu farebné

BKM Piešťany

ADRESA:

Basketbalový klub mládeže Piešťany
A. Hlinku 63/109
921 01 Piešťany

Kontakt. osoba:

Ing. Miloš Drgoň

Telefón:
E-MAIL:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prvé basketbalové mužstvo mužov založil v Piešťanoch Miroslav Vaňo. Vzniklo na Spolkovom gymnáziu v Piešťanoch v roku 1946. Trénerom vtedajšieho ŠK Piešťany bol Alfréd Nižňanský, ktorý v tom istom roku založil aj družstvo žien.  Tie si začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia vybojovali postup do druhej ligy. V najvyššej slovenskej súťaži hrali v rokoch 1953 – 1955. Ich najlepším umiestnením bolo druhé miesto za Iskrou Svit. V roku 1953 si pod názvom Slavoj Piešťany zahrali aj proti reprezentácii Číny. Zápas sa hral na dnes už nefungujúcom amfiteátri v parku.

Neskôr obe družstvá zanikli.

Znovuoživenie nastalo v roku 1964, keď sa z iniciatívy Mariána Manasa obnovila činnosť družstva mužov. Tí sa pod názvom Spartak Piešťany prihlásili do krajskej súťaže. Z nej po štyroch rokoch pre problémy s telocvičňou vystúpili. Ďalšiu kapitolu začali pod deravými košmi v Piešťanoch písať v roku 1976. Pod názvom Družba Piešťanci postúpili o dva roky neskôr do druhej ligy, no pre nedostatok financií ju napokon nehrali.

Rok 1979 bol pre piešťanský basketbal významný tým, že vznikli aj mládežnícke družstvá. Starší žiaci Družby sa pod vedením trénera Karola Horniaka  stali v roku 1981 majstrami kraja v kategórii žiactva. V sezóne 1982-83 si starší žiaci po prvý zahrali na majstrovstvách Slovenska, kde skončili na siedmom mieste. Po prechode do dorasteneckej kategórie si zahrali ligu najskôr mladší a po nich starší dorastenci  prvú ligu, z ktorej po dvoch rokoch vypadli.

V roku 1988 vzniklo zásluhou Petra Mikuláša aj družstvo žiačok, ktoré hralo v oblastných majstrovstvách. Práve viaceré hráčky z tohto družstva si neskôr zahrali aj za ženy BKM Piešťany v druhej lige. Ale to už je ďalšia kapitola.

Najväčším úspechom piešťanského mužského basketbalu bol postup do druhej ligy. Muži Družby si ho pod vedením trénera Vladimíra Vavrinca  vybojovali v roku 1994 v konkurencii mužstiev z Michaloviec a Kežmarku. Druhú najvyššiu slovenskú súťaž už hrali pod názvom Balnea. V premiérovej sezóne im patrila v konkurencii 11 mužstiev z celého Slovenska siedma priečka. Muži hrali druhú najvyššiu súťaž do roku 1998, potom si niekoľko sezón zahrali tretiu ligu. 

V roku 1995 postúpili žiačky i kadetky AB Piešťany na majstrovstvá Slovenska. Kadetky obsadili na finálovom turnaji v Košiciach štvrté miesto. Piešťany od toho istého roku zastúpenie aj v prvej lige junioriek. V tom istom roku vznikol Basketbalový klub mládeže Piešťany venujúci sa najmä výchove mládeže. V roku 1997 sa v druhej najvyššej súťaži objavilo aj družstvo žien BKM Piešťany. V premiérovej sezóne obsadilo v skupine Západ štvrté miesto, no o rok neskôr už skončilo druhé a hralo kvalifikáciu o prvú ligu. V nej vyhrali zverenky trénera Miloša Drgoňa zo šiestich zápasov len jediný, takže do najvyššej súťaže nepostúpili. Z postupu do najvyššej súťaže sa hráčky BKM radovali až na tretí pokus. V roku 2000 sa totiž najvyššia súťaž rozširovala a namiesto desiatich družstiev v nej hralo  12. Piešťanky si však s najlepšími nezahrali, pretože hrali v slabšej výkonnostnej skupine o 9. - 12. miesto. Nakoniec skončili posledné a po roku z nej vypadli. Najvyššia ženská súťaž sa v ďalšej sezóne zredukovala len na osem družstiev.

Na ďalší postup medzi slovenskú elitu si museli Piešťanky počkať až do roku 2012. Vtedy vzniklo spoločné družstvo basketbalových klubov z Piešťan a Starej Turej, ktoré dostalo názov Piešťanské Čajky. Pri svojej premiére obsadili v ženskej extralige piate miesto, keď po základnej časti boli štvrté. V sezóne 2013 – 2014 skončili Čajky v základnej časti druhé, no po play-off patrila zverenkám trénerského tandemu Martin Pospíšil a Bronislava Borovičková konečná tretia priečka. V Slovenskom pohári však skončili Piešťanky druhé za Good Angels Košice.

Reprezentantky SR rôznych vekových kategórii, ktoré obliekali dres BKM Piešťany:

Benková Denisa, Mikulášová Jana, Čavojská Adriana, Růžičková Marie, Ábelová Michaela, Malinková Michaela, Stanková Michaela, Bábiková Tatiana, Horvátová Laura.

Aktuálna činnosť Basketbalového klubu mládeže je zameraná na športovanie detí a mládeže na všetkých úrovniach – od rekreačnej až po výkonnostnú a zatiaľ dobrovoľní funkcionári a tréneri k tomu svojou nezištnou prácou pomáhajú v týchto družstvách:

  • prípravka – počas školského roka funguje 1 prípravka – ročníky pre 9 ročné a mladšie dievčatá - športuje cca 20 detí
  • Piešťanská basketbalová liga – počas školského roka 2018/19 začne už 13. ročník za účasti družstiev piešťanských škôl – športuje cca 70 detí
  • v súťažiach Slovenskej Basketbalovej Asociácie v sezóne 2018/19 pôsobia naše družstvá mladších minibasketbalistiek, starších minibasketbalistiek, mladších žiačok a žiačok po názvom Piešťanské Čajočky. Staršie žiačky vytvorili spoločné družstvo s partnerskými klubmi zo Starej Turej a Nového Mesta nad Váhom. Okrem týchto pravidelných súťaží sa BKM Piešťany zúčastňuje turnajov doma i v zahraničí – športuje cca 60 hráčok
  • Piešťanský streetball – BKM Piešťany ako jeden zo spoluorganizátorov pripravuje kvalitné podujatie na festivale GRAPE
  • Piešťanské basketbalové leto má za sebou 14.ročníkov – v dvoch turnusoch sa počas letných prázdnin venuje športu takmer 50 detí