Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

E-MAIL: info@askpn.sk

Miroslav Ričány

Osobnosti

narodený 4.1.1951, zomrel 2.6.2022

Rodák z Piešťan, bol priekopníkom vytrvalostného triatlonového športu v bývalom Československu na začiatku 80. Rokoch minulého storočia, prvým Slovákom s titulom „ Železný muž“ 1. stupňa, dnes klasický dlhý triatlon a bol aj prvým i jediným účastníkom zo Slovenska na 1. Majstrovstvách Európy v dlhom triatlone v Holandskom Almere. No behal aj maratóny a pretekal v bežeckom lyžovaní.

Aktívne hral futbal za Piešťany, no musel ho pre zranenie zanechať. Život bez športu si však nevedel predstaviť a tak začal behať. Najskôr kratšie trate, neskôr si trúfol aj na maratón a keďže mu ani plávanie a ani cyklistika nerobili problémy, skúsil aj novo sa tvoriaci triatlon a ten mu učaril, obľúbil si ho a ostal mu verný.

Svoj prvý „dlhý triatlon“ v bývalom Československu absolvoval ako 31 ročný v českom Jičíne v roku 1982. Spolu s ním absolvovalo tri náročné disciplíny hlavnej kategórie ďalších sto adeptov. Vzdialenosti, plávanie 3,8km –cyklistika 183km – beh 42,2km, museli vtedy pretekári zvládnuť za 24 hodín.

Bol tak prvým Slovákom, ktorý absolvoval dlhý triatlon (vtedy nazývaný triatlon 1. stupňa) a prvým Slovákom, ktorý niesol titul „Železný muž“.

Organizačne, ale aj súťažne sa ešte v tom istom roku zúčastnil 1. ročníka súťaže „Železný muž“ druhého stupňa, ktorý sa konal za veľkého záujmu verejnosti i športovcov v Piešťanoch v dňoch  13. a 14. augusta 1982. Z organizačných dôvodov bolo na štart zaradených len 118 prihlásených  z takmer 400 záujemcov z rôznych kútov ČSSR. Vtedy preteky boli ešte rozdelené na dva dni. Prvý deň sa plávalo a behalo (vo večerných hodinách), na druhý deň sa pretek dokončil cyklistikou. Preteky dokončilo 110 pretekárov.

Miroslav Ričány svoje pretekárske úspechy, nielen v triatlone, prezentoval pod hlavičkou TJ Tesla Piešťany, kde ako zamestnanec Tesly získal podporu k tomuto športovaniu napriek tomu, že tento druh športu bol ešte v plienkach a nemal ani vybudované príslušné štruktúry.

Svoje prvé preteky v dlhom triatlone za hranicami Československa absolvoval 18. augusta 1984 v holandskom meste Almere, neďaleko Amsterdamu na otvorených majstrovstvách Holandska. Štartovali tam z bývalého východného bloku len štyria pretekári z ČSSR, dokončili dvaja. Najúspešnejším z nich bol práve Miroslav Ričány, pričom pretekov sa vtedy zúčastnilo 340 vytrvalcov z ôsmich krajín.

V Holandsku sme z ČSSR štartovali štyria, uviedol Miroslav pre redaktora Štefana Gregoričku. Preteky sme dokončili len dvaja. Disciplíny sme museli absolvovať bez oddychu. Plávalo sa v morskej zátoke, trasa maratónu viedla po nábreží. Bežalo sa za dvadsaťosemstupňového tepla a jazda na bicykli bola situovaná na rovinatej trati. O podujatie bol ohromný záujem medzi divákmi, preteky prenášala aj holandská televízia. Pretekárov sprevádzalo vozidlo, ktoré malo na streche upevnené veľké digitálne hodiny, ktoré informovali o čase pretekárov od prvej disciplíny. Ja som prebehol cieľom v čase 12.52 min. a skončil som asi uprostred štartovného poľa. No ako najúspešnejší z československých pretekárov. Výsledky ukázali, že triatlon má v krajine tulipánov o čosi lepšie zázemie ako u nás. Milou pozornosťou pre každého účastníka boli tri veľké farebné fotografie, po jednej z každej disciplíny,  ktoré sme po skončení pretekov dostali vo vkusnom obale od organizátorov,

hodnotil svoje prvé preteky za hranicami vtedajšieho Československa.

Vrcholom jeho triatlonovej kariéry bola účasť na 1. Majstrovstvách Európy v dlhom triatlone, opäť v holandskom Almere 17. augusta 1985. Pretekov sa zúčastnili traja pretekári z Čiech a jeden zo Slovenska. Miroslav Ričány skončil na náročných pretekoch v chladnom a daždivom počasí výsledným časom  12.24.46 na 339. mieste, opäť ako najlepší z ČSSR. Preteky vtedy dokončilo 479 železných mužov. Toto miesto a preteky v ňom si obľúbil a zúčastnil sa na nich aj v rokoch 1989 a 1990.

Reprezentáciu materskej TJ a dobré meno Piešťanom i Slovensku robil hlavne na množstve triatlonových pretekoch, no nielen tam. Bol tiež účastníkom mnohých maratónov (Medzinárodných maratónov mieru v Moskve i  Košiciach), menších polmaratónov a behov, ale tiež pretekov v bežeckom lyžovaní Biela stopa SNP na Skalke pri Kremnici a viacero ďalších.

1. júna 2023 bola Miroslavovi Ričánymu udelená Cena mesta Piešťany in memoriam za rozvoj triatlonu na Slovensku, za významné výsledky v športovej činnosti a propagáciu svojho mesta doma i v zahraničí a 12. decembra 2023 bol zaradený do siene slávy Slovenskej triatlonovej únie in memoriam.