Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

a

Kalendár podujatí

Festival Hory a mesto 2024

Detaily podujatia

Začiatok podujatia 24.05.2024 18:00
Kapacita Neobmedzene
Miesto konania Kino Fontána Piešťany

 

Asociácia športových klubov Piešťany Vás už po piaty krát pozýva na prehliadku vybraných filmov s horskou tematikou. V piatok 24.05.2024 od 18:00 hod. sa bude konať v kine Fontána prehliadka vybraných filmov. Tieto sa premietali aj v rámci hlavného festivalu HORY A MESTO, ktorý sa uskutočnil začiatkom apríla v Bratislave. V úvodnej časti večera Asociácia športových klubov Piešťany odovzdá ocenenia v rámci hlasovania Športovec roka AŠKPN mesta Piešťany za rok 2023. Hlasovali nielen športoví odborníci z mládežníckych klubov pôsobiacich v Piešťanoch, ale aj verejnosť formou online hlasovania.

Festival začne už v doobedňajších hodinách premietaním filmov pre žiakov stredných škôl. V rámci večerného bloku bude možné vzhliadnuť porotou ocenený film Cross Countries od Kiliana Brona (Andorra, 2023). Premietanie bude pokračovať dokumentárnym filmom od Vladimíra Šifru Dotyky Slovenského raja, ktorý pútavým spôsobom vtiahne diváka do nádherného prostredia prírodného klenotu našej krajiny. Hlavným filmom večera bude film od Pavla Barabáša Veľký kaňon, ktorý prináša príbeh kamarátov nasledujúcich svoj sen. „Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody“,  uviedol režisér filmu Pavol Barabáš. Film je aj spomienkou na Jozefa Černého. „Takých ľudí ako bol on, som nepoznal veľa. Bol plný šialených nápadov. Raz prišiel za mnou s myšlienkou ísť do Slovinska vyskúšať nový šport - kaňoning. Bolo to v roku 2001. Veľa sme vtedy o kaňoningu nevedeli, ale ako horolezci sme sa rozhodli vyskúšať hneď ten najťažší kaňon v Julských Alpách - Mlinaricu. Vtedy sme netušili, čo nás čaká. Jožko bol ale hlavne vodák. Zamiloval si perejnatú slovinskú rieku Soča. Priviedol k nej tisíce ľudí. V tábore často rozprával o ďalekých veľkých riekach, ktoré chcel splaviť. Vymyslel expedíciu do Nepálu na týždňový splav himalájskej Karnali, ktorej divoké pereje nás riadne prepláchli. Chcel vidieť aj obrovskú rieku Brahmaputra, ktorú nakoniec splavili jeho synovia. Jeho najväčším snom však bola rieka Colorado. Bohužiaľ sa jej splavu nedožil. O pár rokov neskôr sme sa rozhodli zrealizovať jeho sen", pokračoval Pavol Barabáš. Práve so synom Jožka Černého, výborným rafťákom a sprievodcom kaňoningu Petrom, sa bude konať diskusia bezprostredne po skončení filmu. Filmové premietanie bude ukončené najvyššie oceneným filmom v rámci festivalu v Bratislave. Cenu Grand Prix  získal dokumentárny film režiséra Guillauma Brousta s názvom Chronocepcia, ktorý popisuje cestu trojice skúsených lyžiarov po stopách nomádskych národov, aby okúsili panenský prašan na jednom z najodľahlejších miest kontinentu.

„Sme veľmi radi za spoluprácu s festivalom Hory a mesto. Vážime si vzájomnú dôveru a možnosť uviesť nádherné filmy a dokumenty s horskou tematikou. Ako je už zvykom, vždy sa snažíme pozvať na festival zaujímavého hosťa. Po osobnostiach ako boli Marián Šajnoha, Zoltán Demján, či Vlado Porvazník sa nám i tento rok podarilo pozvať významného hosťa. Je ním účastník expedície v rámci natáčania filmu Veľký kaňon, syn legendy kaňoningu Jozefa Černého, Peter Černý. Tešíme sa veľkému záujmu a verím, že sa spoločne stretneme budúci piatok v kine Fontána “, uviedol Peter Bohuš za organizátora. Lístky na premietanie je možné zakúpiť v pokladni kina Fontána.

Tešíme sa na vás.

 

Mapa