Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

Zaujímavé momenty z festivalu Hory a mesto

Zaujímavé momenty z festivalu Hory a mesto

Asociácia športových klubov Piešťany Vás už po piaty krát pripravila pre divákov zaujímavú prehliadku vybraných filmov s horskou tematikou, ktorá sa konala vo večerných hodinách v piatok 24.5.  Premietanie v Piešťanoch sa konalo v rámci turné festivalu Hory a mesto, ktorý sa začiatkom apríla konal v Bratislave. V úvodnej časti večera Asociácia športových klubov Piešťany odovzdala ocenenia v rámci hlasovania Športovec roka AŠKPN mesta Piešťany za rok 2023. Hlasovali nielen športoví odborníci z mládežníckych klubov pôsobiacich v Piešťanoch, ale aj verejnosť formou online hlasovania.

Výsledky hlasovania:

  • individuálny šport, junior: Peter Strečanský (Veslársky klub Sĺňava)
  • individuálny šport, senior: Daniel Rybanský (Kajak Kanoe Piešťany)
  • individuálny šport, masters: Milan Lackovič (Veslársky klub Sĺňava)
  • kolektívny šport: Hádzaná Chlapci U 10 (MHK Piešťany)
  • hlasovanie verejnosti: Eliška Gáliková (klub: Funny Athletics Piešťany)

V rámci filmového festivalu Hory a mesto Piešťany Asociácia športových klubov Piešťany odovzdala okrem ocenení športovec roka Asociácie športových klubov Piešťany za rok 2023 ešte jedno ocenenie, resp. lepšie povedané čestné uznanie. Športová verejnosť nielen v Piešťanoch meno ocenenej osobnosti intenzívnejšie registruje od roku 2012, keď v pozícii generálneho manažéra (oficiálne výkonného riaditeľa) viedol Piešťanské Čajky v Extralige basketbalistiek. V roku 2016 z klubu odišiel, no aj naďalej pokračoval v práci predsedu aj trénera mládežníckeho klubu BKM Piešťany, v ktorom pôsobí od roku 1996 a ktorého hráčky vystupujú pod názvom Piešťanské Čajočky. Od roku 2002 vykonáva funkciu predsedu Komisie ženských basketbalových klubov SBA (predtým Združenia ženských basketbalových klubov) a od decembra 2018 aj koordinátora ženskej zložky a člena VV SBA. V rokoch 2019 až 2023 pôsobil ako prezident Slovenskej basketbalovej federácie. V civilnej sfére vyštudovaný jadrový fyzik, zakladajúci člen Asociácie športových klubov a oddaný športovec. Uznanie osobnosti športu mesta Piešťany získal Miloš Drgoň.

Festival začal už v doobedňajších hodinách premietaním filmov pre žiakov piešťanského gymnázia Pierra de Coubertina. V rámci večerného bloku bolo možné vzhliadnuť porotou ocenený film Cross Countries od Kiliana Brona (Andorra, 2023). Premietanie pokračovalo dokumentárnym filmom od Vladimíra Šifru Dotyky Slovenského raja, ktorý pútavým spôsobom vtiahol diváka do nádherného prostredia prírodného klenotu našej krajiny. Hlavným filmom večera bol film od Pavla Barabáša Veľký kaňon, ktorý prináša príbeh kamarátov nasledujúcich svoj sen.

Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody,

uviedol režisér filmu Pavol Barabáš na svojich www stránkach.

Film je aj spomienkou na Jozefa Černého. Práve so synom Jožka Černého, výborným rafťákom a sprievodcom kaňoningu Petrom, sa konala diskusia bezprostredne po skončení filmu.

Filmové premietanie bolo ukončené najvyššie oceneným filmom v rámci festivalu v Bratislave. Cenu Grand Prix získal dokumentárny film režiséra Guillauma Brousta s názvom Chronocepcia, ktorý popisuje cestu trojice skúsených lyžiarov po stopách nomádskych národov, aby okúsili panenský prašan na jednom z najodľahlejších miest kontinentu.

Sme veľmi radi za spoluprácu s festivalom Hory a mesto. Vážime si vzájomnú dôveru a možnosť uviesť nádherné filmy a dokumenty s horskou tematikou. Ako je už zvykom, vždy sa snažíme pozvať na festival zaujímavého hosťa. Po osobnostiach ako boli Marián Šajnoha, Zoltán Demján, či Vlado Porvazník sa nám i tento rok podarilo pozvať významného hosťa. Bol ním účastník expedície v rámci natáčania filmu Veľký kaňon, syn legendy kaňoningu Jozefa Černého, Peter Černý. Tešíme sa veľkému záujmu a verím, že sa spoločne stretneme budúci rok pri ďalšom ročníku nášho festivalu. Zároveň sa touto cestou chceme poďakovať všetkým partnerom a podporovateľom, bez ktorých by nebolo možné priniesť festival do nášho mesta,

uviedol Peter Bohuš za organizátora.