Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

Rozhovor s Róbertom Erbanom

Rozhovor s Róbertom Erbanom

Róbert Erban, bývalý úspešný kanoista a momentálne tréner v klube rýchlostnej kanoistiky Kajak-Kanoe Piešťany patrí medzi klenoty športových osobností v našom meste. Štartoval na štyroch olympijských hrách, kde získal dva krát štvrté miesto, získal viaceré úspechy na svetových šampionátoch v podobe bronzu, striebra a zlata zo Záhrebu 2005 v K4. Na majstrovstvách Európy získal v Poznani (2005) - zlato a striebro v K4, v Račiciach (2006) - zlato v K4 na 500 a 1000 m. Nielen o športových úspechoch sme sa rozprávali so Zakladajúcim členom Asociácie športových klubov, ktorá vznikla v Piešťanoch za účelom zlepšenia podmienok v športe v Piešťanoch.

 

Štartovali Ste na štyroch olympijských hrách. Na ktorÉ spomínate najradšej ?

Jednoznačne povedať, ktoré z olympijských hier boli pre mňa výnimočné, nie je ľahké. Skôr by som povedal, že všetky boli pre mňa mimoriadnou udalosťou, i keď je pravda, že Atlanta 1996 zanechala vo mne hlboké spomienky a veľmi rád na ňu spomínam. Bol som na štyroch OH a každé hry majú pre mňa osobitý význam.

 

Vaša kariéra bola plná úspechov, môžete nám prezradiť, v čom spočíva recept na úspech?

Tak v tomto mám jasno a je to tvrdá práca a hranica toho, čo je jednotlivec ochotný a schopný pre svoj cieľ obetovať. Každý, kto robil vrcholový šport na svetovej úrovni vie, o čom hovorím. Tých faktorov je viac, ani jeden však sám o sebe nezaručuje úspech. Základom je predpoklad na daný šport, potom podpora zo strany okolia a najbližších, no a v neposlednom rade aj kúsok športového šťastia. Toto všetko sa musí stretnúť, a keď sa to podarí, prídu aj výsledky. Ale základom je tvrdá práca, len z teórie a rečí sa na OH nedá nominovať nielen v rýchlostnom kajaku, ale v podstate v ktoromkoľvek športe.

 

Vieme, že aj Vaša sestra bola účastníčka olympiád, majstrovstiev sveta i Európy. Prečo Ste sa rozhodli pre kanoistiku spolu so sestrou?

Sestra Marcela začala neskôr ako ja, pretože je o 6 rokov mladšia. Myslím, že som ju inšpiroval, videla ma ako pádlujem, chodím na preteky, tak to skúsila aj ona. Mimochodom, jej výsledok z Atén 2004, kde skončila na piatom mieste, je dodnes najlepším výsledkom žien v rýchlostnej kanoistike z OH na Slovensku. A čo ma priviedlo k tomuto športu? Určite je to krása nášho športu a to, že za výsledok je zodpovedný každý sám za seba.

 

Momentálne Ste trénerom v klube Kajak-Kanoe Piešťany. Čo Vás motivuje k tejto časovo náročnej aktivite?

Áno, musím Vám dať za pravdu, že sa jedná o časovo veľmi náročnú aktivitu. V klube sa staráme nielen o tréningový proces, ale aj organizáciu pretekov, dopravu a všetko ostatné zázemie. Mám nastarosť reprezentantov a od svojich 19-tich rokov som členom Športového centra polície, kde mám tiež svoje pracovné povinnosti. Túto prácu, resp. poslanie, nemôže robiť človek, ktorý nežije športom celý svoj život. K tomu všetkému mám svoje malé deti, a tým sa snažím venovať každú svoju voľnú chvíľu.

 

Priblížte nám prosím klub, v ktorom momentálne pôsobíte nielen ako tréner, ale aj ako funkcionár.

Náš klub Kajak-Kanoe Piešťany momentálne dosahuje v celoslovenskom meradle slušné výsledky, pohybujeme sa okolo tretieho miesta z celkového počtu 22 klubov, ktoré na Slovensku pôsobia. Neustále však riešime financie, sme odkázaní na podporu ľudí, o ktorú musíme neustále prosiť. V zásade presne tak ako všetky ostatné kluby v našom meste. Vzhľadom na dlhodobé výsledky a dobré meno, ktoré Piešťanom robíme, sme finančne podhodnotení. Je to vážny problém pre všetky kluby pôsobiace v Piešťanoch. V porovnaní s ostatnými mestami, kde sa tiež venujú kanoistike, ako napr. Šamorín, Komárno a Nováky, sme na tom doslova úboho. Finančne nás, s ohľadom na výsledky, podporuje ako tak národný zväz Slovenská kanoistika, samozrejme, vďaka výsledkom.

 

Zmenila sa kanoistika v porovnaní s obdobím, keď Ste boli aktívnym pretekárom?

Áno, zmenila sa, a to vo veľa veciach. Dôvodov je viacej, asi najvplyvnejší je pre mládež internet, tablety a mobily. Tým pádom sa pre veľa detí zmenili aj ich záujmy a priority. Ďalším dôležitým aspektom zmeny je vývoj v oblasti stavby lodí, zmenili sa trate na OH, niektoré sa vyradili, iné sa zmenili. Jedno však stále ostáva pre tých, ktorí chcú niečo dosiahnuť, je jedinou cestou tvrdá práca. Vítame aj takých, ktorí si chcú len tak zašportovať a nájsť radosť a potešenie v našom športe. I keď sa priznávam, že osobne sa skôr teším športovcom, ktorí majú ambíciu dosahovať čo najlepšie výsledky.

 

Ako funguje Váš klub z pohľadu financovania, ako vnímate podporu zo strany rodičov, sponzorov a v neposlednom rade zo strany samosprávy?

Nuž, nie je to vôbec ideálne, ale to som už spomenul vyššie. Bez podpory rodičov, sponzorov a zväzu by sme tu už dnes neboli. Ale je dôležité si uvedomiť, že tento stav je trvalo neudržateľný a je potrebná zmena pohľadu na podporu športu zo strany samosprávy. Veď my ako spoločnosť musíme umožniť športovať všetkým, ktorí o to majú záujem. Talenty sa hľadajú ťažko, avšak najhoršie, čo sa nám môže stať je to, ak neumožníme športovať talentom. Pre tých musíme mať pripravené také podmienky, aby sa mohli sústrediť len na svoj rozvoj a neriešiť ostatné veci. Verím, že sa tento pohľad veľmi rýchlo zmení.

 

Váš klub Kajak-Kanoe vstúpil do Asociácie športových klubov Piešťany ako Zakladajúci člen. Čo očakávate od tohto kroku?

Všetci sme pochopili, že spoločne môžeme dokázať viac. V rámci Asociácie dokážeme spoločne chápať vzájomné problémy, ktoré sú v mnohom podobné, a tým pádom si kluby navzájom odovzdávajú vzácne skúsenosti. Zároveň sa netajíme tým, že nás spojila potreba niečo spraviť s minimálnou podporou na činnosť zo strany Mesta Piešťany. Verím, že to kompetentní pochopia a pomôžu všetkým tým, ktorí dlhodobo ukazujú Piešťany  nielen celému Slovensku, ale i celému svetu a sme presvedčení,  že za túto prácu si zaslúžime väčšiu podporu.

 

Aké sú Vaše osobné plány a priania do blízkej budúcnosti?

Tak toto je pre mňa náročná otázka. Z pohľadu klubovým povinností sa tieto menia niekedy zo dňa na deň. Napríklad nedávno sme po dlhých rokoch  rozprávania dokončili konečne opravu strechy, ktorá náš klub stála 9 900 Eur. Chceme sa ďalej posúvať a dosahovať športové úspechy, robiť radosť sebe, rodičom, ale aj širokej verejnosti, lebo Piešťany majú bohatú vodácku históriu a tú si musíme vážiť a rozvíjať ju a to samozrejme nejde to bez pomoci zainteresovaných.