Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

SVRBICKÁ SNEŽNÁ STOPA 2019 zažila tepelný šok so šťastným koncom

SVRBICKÁ SNEŽNÁ STOPA 2019 zažila tepelný šok so šťastným koncom

Už tretí ročník turisticko-lyžiarskeho podujatia, obohateného o trasu pre peších na zimnú severskú chôdzu NORDIC WALKING, zažil v náhradnom termíne konania 2.2.2019 poriadny tepelný šok, keď ešte v stredu bolo celé pohorie Považského Inovca zahalené rúškom bielej periny, vo štvrtok organizátori vôbec po prvý krát v histórii podujatia zabezpečili úpravu stopy oboch trás snežným skútrom,v piatok ešte za mínusových teplôt prešľapali stopy i označili trasy a prebudenie do sobotného rána bolo šokujúce – sneh už v noci pri cca plus 6 stupňoch Celzia závratnou rýchlosťou mizol.

Museli sme operatívne reagovať, 2,5 km trasu úplne zrušiť a 10 km skrátiť na cca 7 km, z ktorých jedna tretina mala originálny polo snehový charakter s umelým „šalátovým“ povrchom, lebo hneď po štarte pri vykrývači ORANGE (cca 300 m.n.m.) spod snehu vytŕčali okrúhle listy oziminy repky olejky. Na repke síce stopa vyzerala hrozivo, ale na šťastie to po nej dobre kĺzalo, akoby na umelom snehu. Po krátkom úseku smiešneho žonglovania a akrobacie na blate sa to konečne zlepšilo. Nasledoval dlhší úsek s dostatkom snehu, kde zostali aj zbytky upravenej stopy po snežnom skútri a tak sa tam  dalo z chuti si zabežkovať.

Odmenou pre účastníkov bola aj viditeľnosť na vyhliadke z najvyššieho bodu trasy na Svrbickej plešine (369 m.n.m.), ktorá bola najlepšia v histórií podujatia a tak si to účastníci aj tam užili. Panoráma sa tiahla od majestátneho Marhátu (748 m.n.m.) s rozhľadňou, pod ktorým sa vypínal kostolík sv. Juraja, cez údolia a dedinky Topoľčianskej kotliny s mestom Topoľčany, ďalej cez pohorie Tríbeč a Vtáčnik až k vrcholu Zobora (587 m.n.m) týčiaceho sa s telekomunikačnou vežou nad mestom Nitra.

Horšie to bežkári mali na zjazde k Lojzovej dopingovej kontrole (cca 280 m.n.m.), kde vytŕčali z oráčiny hlinené fľaky, no vidina Lojzovej slivovice dodávala odvahu na kĺzanie sa po hnedom snehu a k zaslúženému potúženiu sa. Niektorí to síce absolvovali aj na nohaviciach, ale "štamperlík" na zohriatie bol lahodnou odmenou.

Rado z Hornej Stredy vyhlásil:

Ráno, keď som prišiel do Svrbíc, tak som mal chuť sa otočiť a ísť domov, ale na trati bolo tak veselo, že som si ju prešiel aj druhýkrát.

Organizátori v cieli tŕpli ako to dopadne, no niekto medzi prvými prichádzajúcimi do Kulturáku vykríkol:

Nie je umenie bežkovať na prírodnom snehu, ale šalát a blato to sú výzvy k vrcholným výkonom!

Zobrali to skrátka s humorom.

Peší turisti sa na cca 8 km pochod prezentovali pri krbe v hostinci na Havrane a po potúžení turistickým nápojom odtiaľ aj odštartovali. Pred štartom sa ešte detailne oboznámili s výstrojom a štýlom severskej chôdze Nordic Walking, ktorú im predviedla akreditovaná inštruktorka Lea Michalčíková.

Toto ľudovo pomenované „paličkovanie“ je mladšou sestrou „bežkovania“, od ktorého prevzalo všetky atribúty prevencie zdravia, keď zapája až 90 % svalov do aktivity chôdze a na odľahčenie nôh využíva prenos chôdze na svaly rúk a hornej časti tela až v 30 % záťaže. Nezanedbateľnou výhodou v zimných podmienkach je aj to, že špeciálne paličky slúžia na udržanie rovnováhy na šmykľavom zasneženom teréne.

Keď sa postupne obidve skupiny zbiehali do cieľa pomerne spokojní, organizátorom (celkom 15) padol kameň zo srdca, pridali k diplomom, odznakom a omastenému chlebu s cibuľou aj varené víno, kapustnicu a živú hudbu a spoločne s bežkármi (celkom 65) i paličkármi (celkom 24) vytvorili viac ako 100 člennú veselo sa zabávajúcu partu s úsmevnou výmenou zážitkov a v dobrej pohode zakončili zaujímavo strávený deň zdravým pohybom v zdravom prírodnom prostredí a svojimi výkonmi a pohodou si tým zrejme pridali aspoň jeden deň života.

Účastníci si odniesli na diplome novú tematickú kresbu NW rodinky od autora Viliama Taubera a do série k minuloročnému aj dva nové účastnícke odznaky. A že je o ne záujem svedčí aj email, ktorý sme dostali po akcií od 78 ročného dlhoročne aktívneho turistu Františka H., ktorý je 30 rokov predsedom KST v Spišskej Novej Vsi, a ktorý píše:

Pri prezeraní KST kalendára Malé Karpaty a okolie som objavil aj Vašu akciu SSS v cieli s odznakom. S dôverou sa teda na Vás obraciam a mám záujem o tento odznak, prípadne odznaky aj z minulosti.

Radi mu všetky tri doterajšie odznaky do jeho zbierky pošleme a pozývame  ho  na budúcoročnú SSS.

Odmenení boli najstarší účastníci z každej kategórie, bežkár Jaroslav K. z Bratislavy (nar.v r.1948) a paličkár Emil R. z Piešťan (nar.v r.1941). Tiež najmladší bežkár Dominik B. z B.Bystrice (nar.v r.2011), po prejdení trasy s nadšením hovoril:

Najviac sa mi páčilo, keď som to rozfofroval z kopca.

a paličkár Adam Č. zo Sokoloviec (nar.tiež v 2011).

Najvzdialenejšími účastníkmi boli z bežkárov Diana B. z Banskej Bystrice a z pešiakov Vilma B. z Hriňovej. 

Spokojná bola aj pripravená pohotovostná zdravotná služba, ktorá bola prakticky bez práce. Z obce Svrbice sa podľa prezenčnej listiny zúčastnilo 11 účastníkov, z nich najpočetnejším kolektívom bola babka Helena M. s tromi vnúčatami. Pre omastený chleba s cibuľou si už po tretí raz prišli bežkárky, veselé „Tri legrácie z Piešťan“ a prišiel aj verný kolektív RESTARTNI.SA (www.restartnisa.sk) z Bratislavy.  A azda najvýstižnejšie atmosféru pomenovali tri kamarátky, paličkárki, sedemdesiatničky Vilma, Marika a Hela, keď vyhlásili>:

Super organizácia, super muzika, super sobota, tí čo ležia doma na kanape to nezažijú.
Ďakujem zúčastneným za prekonanie samých seba a príjemnú atmosféru, ktorú vytvorili na podujatí.

Tiež ďakujem všetkým dobrovoľníkom, podporovateľom a sponzorom za pomoc a prácu spojenú s podujatím, či už to boli obyvatelia obce Svrbice alebo piešťanskí mototuristi z klubu MCCC Buď Fit a ďakujem hlavne starostovi Vladimírovi Hromádkovi, ktorý sa spolu so mnou postaral o zabezpečenie podujatia a organizačnému výboru, ktorý okrem nás dvoch pozostával z Magdalény Bultmanovej, Jána Jandu ml.,Ľubomíra Tuchschera, Jaroslava Mišuru a Dušana Kubicu. Dovidenia o rok na 4.ročníku SSS.