Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

Výstup na Zlatý Vrch s úctyhodnou históriu

Výstup na Zlatý Vrch s úctyhodnou históriu

História organizovaných výstupov na Zlatý vrch v Považskom Inovci  sa datuje od polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Za organizáciou výstupov stojí štvorica priateľov turistiky a prírody ( na obr. zľava – doprava)  Ing. Peter Chnapko , Mgr. Richard Kopál, Ing. Ján Klečka a Ing. František Mayer.  Prvé výstupy boli organizované ešte pod hlavičkou dnes už neexistujúceho  OZ  Natur - Relax, ktorého členovia boli práve spomínaná štvorica  " príroďákov ".

Zakladatelia
Zakladatelia

Premiérový výstup sa uskutočnil  17. novembra 1997. Vtedy si ho organizátori pomenovali ako Dubčekov výstup na Zlatý vrch ( je tiež známy aj ako Holubací vrch alebo Dubčekov vrch ). Na vrchole umiestnili zarámovanú fotku Alexandra Dubčeka a pri sviečkach si uctili pamiatku tohto skvelého človeka a politika, ktorý bol mimochodom aj veľkým nadšencom  turistiky.

V ďalšom roku sa uskutočnil vo februári „ Valentínsky výstup“ a na jeseň v novembri opäť " Dubčekov výstup ". Účasť na týchto výstupoch bola skromná - okolo 10  parťákov, no vtedy dostali organizátori  skvelú myšlienku, usporadúvať tento výstup  26.12. na  " Štefana " a nazvať ho  Štefanský výstup na Zlatý vrch, a tak  jeho prvý ročník sa datuje od roku 1998..

Nasledujúce roky ukázali, že to bola naozaj skvelá myšlienka, lebo od vtedy sa začala písať jeho história pod týmto názvom a stretávanie sa ľudí  v tento deň a na tomto 480 m.n.m vysokom vrchu, týčiacom sa nad Moravanmi nad Váhom.  A to napriek tomu, že vrchol je zalesnený, s  minimálnymi výhľadmi  na okolie a stiesneným priestorom na stretávanie  sa.

Už na prvý Štefanský výstup aj za pomoci propagácie miestnych periodík a reklamných novín prišla zhruba päťdesiatka nadšencov turistiky a milovníkov prírody. Pribudli hlavne turisti z Banky, ktorým treba poďakovať za postavenie stola na proviant a občerstvenie rôzneho druhu, ako aj za pravidelnú úpravu a klčovanie priestoru od kríkov a náletových drevín. Boli a sú to  najmä Jozef  Čirka, Jozef Mikuláš  a  Robert Juliny    ale aj  Domino Gašpar, ktorý spomína aj udalosť, pri ktorej jedného času našli neďaleko vrcholu pohodený historický triangulačný kameň a tak sa s ním popasovali a  umiestnili ho tam, kde patril, na vrchol. Domino  sa tiež vyjadril, že toto miesto je častým cieľom jeho vychádzok, obľúbil si ho a učarilo mu.

Neskôr sa pridali aj organizovaní turisti z TJ Bezovec,  patriaci k pravidelným účastníkom podujatia, medzi ktorými je aj predseda KST Bezovec Rudo Drlička, či Jozef Prištic , ale aj Vierka Dusíková, Vierka Mikesková či Iveta Mucha Ondrášiková, ktorí iniciovali aj natočenie videa z podujatia v roku 2019, ktorého link  nasleduje:

https://www.facebook.com/tjbezovec/videos/v%C3%BDstup-na-zlat%C3%BD-vrch/2454768661449304/ 

V ďalších ročníkoch už aj bez propagácie počty stúpali - najlepšia reklama je ústnym podaním. Počet účastníkov výstupu v niektorých rokoch sa pohyboval okolo stovky. A prišli nielen z Piešťan a blízkych obcí ( Banka, Moravany, Ducové, Hubina...) v dosahu " Zlaťáku ", ale svojou návštevou nás potešili a poctili aj turisti z Drahoviec, Jaslovských Bohuníc, Hlohovca či Trnavy.

Odtiaľ prišla v roku 2018 aj početná vyše 20 členná skupina z Malokarpatského cykloklubu, na margo čoho sa vyjadril jej vedúci výpravy Juraj Golier :“ Stalo sa dobrou tradíciou, že po Vianočných sviatkoch organizujeme   prechádzku do zimnej prírody, trochu si pretiahnuť svaly a oddýchnuť od sviatočného „ obžerstva“, a tak sme zvolili účasť na tomto podujatí. Prišli sme poväčšine vlakom do Piešťan a tak zvolený takmer 18 km dlhý okruh cez Banku a Moravany, s príjemnou  zastávkou a pohostením na vrchole a viacerými zaujímavosťami na trase, nám ubehol ako pekná sviatočná prechádzka“.

Link z akcie: .

https://www.mkck.sk/2018/12/28/akcia-zlaty-vrch/

Na podujatí, so stretávkou v čase zhruba  9.30 - 13.30 hod.,  sa nevyberá žiadne štartovné, občerstvenie i jedlo si zabezpečuje každý individuálne a vynášku suchého dreva zabezpečujú " organizátori " akcie. No a na účastníkov čaká pripravený ohník na ohriatie a opekanie, pričom organizátori dbajú, aby bol oheň bezpečný.

Na vrchol vedie viacero výstupových značených  trás –  najpohodlnejšou je iba cca 3 km dlhá hrebeňová zo sedla  Havran ,alebo ďalšie ,dlhšie  z Banky cez Obrázkovú horu alebo Ahoj, z Hubiny a Moravian nad Váhom cez Striebornicu, či z Čertovej pece.

Mnohí účastníci to berú ako predprípravu a rozchodenie sa na Silvestrovský výstup na Marhát, ako aj vhodnú príležitosť dostať sa z domu a v neposlednom rade vyvetrať sa  a spaľovať nabraté kalórie z  Vianočných gurmánskych orgií a stráviť pohybom príjemné chvíle v spoločnosti priateľov a zimnej prírody.

Do budúcnosti máme plány spojiť sily pri organizovaní Štefanského výstupu aj s oddielom  KST  Tesla Piešťany, ktorého členovia i s predsedom sa zúčastnili aj posledného  24.ročníka. Ponúknuť ho chceme širšej verejnosti a pritiahnuť viacej ľudí do prírody a na turistiku, zvýrazniť pritom  chceme zdravotný  prínos akcie  v spojení s ochranou prírody a životného prostredia.

Predseda KST Tesla s jedným so zakladateľov akcie pri historickom kameni na vrchole
Predseda KST Tesla s jedným so zakladateľov akcie pri historickom kameni na vrchole

Radi pomôžeme organizátorom  tohto podujatia pri organizačnom zabezpečení jubilejného ročníka akcie a veríme, že prídu okrem pešiakov aj účastníci na bicykloch a bude sa dať aj na bežkách, ako to bolo v minulých zimách  samozrejmosťou, keď napadlo dostatok snehu aj pre lyžiarov. Vieme tiež zabezpečiť pre účastníkov aj príležitostne odznačiky,  ktoré si odnesú z jubilejného ročníka na pamiatku,

uviedol predseda KST Tesla Piešťany Ladislav Beleščák a tak Vás už teraz spoločne pozývame a tešíme sa na tohtoročný jubilejný    

 

25. Štefanský výstup na Zlatý vrch - 26.12.2022

 

Turistike a horám  ZDAR                                                                        Jano, Fero, Peťo a Rišo

 

Odporúčame článok: Nad Piešťanmi chcú postaviť rozhľadňu, ktorá poslúži turistom i hasičom