Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

SVRBICKÁ STOPA 2023 opäť ožila

SVRBICKÁ STOPA 2023 opäť ožila

V sobotu 11.2.2023 sa z časti zasnežená nenáročná cca 7 km trasa pre verejnosť zo sedla Havran v Považskom Inovci do obce Svrbice zaplnila pešími turistami s paličkami i bez paličiek na ďalšom ročníku tejto zimnej akcie, pričom za tradičnými omastenými chlebami do cieľa v Kultúrnom dome v Svrbiciach sa vydalo viac ako 80 účastníkov všetkých vekových kategórii i z Piešťanských turistických klubov .

Trasa, ktorú po prvýkrát ponúkli organizátori bežkárskej Svrbickej snežnej stopy v roku 2019 ako doplnkovú aj pre peších turistov a severskú chôdzu (Nordic Walking) sa osvedčila a po nevyhovujúcich snehových podmienkach a zrušení lyžiarskej turistiky v posledných rokoch, sa akcia z roka na rok stáva populárnejšou i pre svoj príťažlivý program, ktorý organizátori pripravujú pre účastníkov v cieli.

Plný autobus ráno previezol časť účastníkov zo Svrbíc na štart, kde sa priviezli aj účastníci z Piešťan, najmä linkovou dopravou a nasledovalo putovanie po hrebeňovej trase, zalesneným terénom. Trasa viedla okolo vrchu Lomec na Topoľčiansku stranu pohoria so širokými výhľadmi, najmä z vrcholu Starého vrchu (336 m.n.m), na ktorý sa niektorí vyšplhali. Zaujímavé boli i pohľady na vykrývače mobilných sieti, okolo ktorých trasa viedla v katastri obce Šalgovce i Svrbice a ktoré boli i miestom, vhodným pre spomienkové fotografovanie.

Pre pravidelných účastníkov s pribúdajúcimi kilometrami pribúdalo aj slín v ústach pri spomienke na cieľové omastene chleby s cibuľou, ktoré sa stali symbolom podujatia a v cieli opäť nechýbali. Teplo Kultúrneho domu, melódie živej hudby, teplý čaj, varené vínečko, diplom na pamiatku a niečo pod zub rozmrazili každého prichádzajúceho, ihneď nasledovali zvítania priateľov, známych i neznámych a hneď sa rozprúdila živá debata, tanec a doplnkové aktivity.

 

Najpočetnejším zúčastneným kolektívom bol KST Tesla Piešťany so svojimi 25 členmi, medzi ktorými bol aj pravidelný účastník Snežnej stopy,82 ročný Emil Rusnák z Piešťan. A nechýbal ani ďalší pravidelný účastník, 72 ročný Svrbičan Ján Hertl, ktorý si aj po operácií kolena za pomoci paličiek, heroickým výkonom opäť prešiel svoju obľúbenú trasu. Ako povedala členka organizačného výboru, predsedníčka združenia Svrbičan Magdalena Bultmanová : „Som spokojná z tým, že počasie nám prialo a aj z počtom  účastníkov, ktorí prišli na akciu a v hornej časti trate si užili aj snehovú pokrývku.“ Starosta obce Vladimír Hramádka dodal, že: „Išlo nám hlavne o to, aby  občania Svrbíc a ostatní účastníci strávili v kolektíve a v lone prírody príjemný deň s veselým zakončením v Kultúrnom dome. A to sa nám podarilo a tak som aj ja spokojný.“

 Organizátorom podujatia bola tento rok nezisková organizácia Svrbičan v spolupráci s Obecným úradom Svrbice, akciu finančne podporil Nitriansky samosprávny kraj a organizačne vypomohla firma Autobusová doprava Eduard Macho zo Svrbíc a klub MCCC Buď Fit z Piešťan.