Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka má bohatú históriu

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka má bohatú históriu

Kedysi najpopulárnejšie a najmasovejšie turistické podujatie v Považskom Inovci s viac ako tisíckou účastníkov v niektorých ročníkoch vzniklo ešte v roku 1976. Pre širokú verejnosť bolo neskôr prerušené a opäť sa vracia na scénu 1.5.2019.

Pri listovaní v kronike vtedajšieho Odboru turistiky TJ Tesla, kde podujatie vzniklo, sa dočítame, že prvý ročník podujatia pod názvom Teslácka Buď Fit sa konal 3.10.1976 na troch trasách pre peších turistov dĺžke 10,16 a 22 km so štartom pri soche Barlolamača na Kolonádovom moste. Do cieľa v Rekreačnom stredisku Tesly v Moravanoch nad Váhom prišlo 44 účastníkov. Z nich úplne prvým bol vtedy asi 3 ročný Marcel Klčo z Piešťan, ktorý došiel do cieľa v sprievode svojho otca Jána.

Prvý účastník podujatia v roku 1976
Prvý účastník podujatia v roku 1976

     

V brožúre, ktorá vyšla pri príležitosti 20. ročníka podujatia v roku 1995,  sa v kapitole o histórií píše: Keď som sa ako predseda novozaloženého Odboru Turistiky TJ Tesla v roku 1976 zamýšľal nad jeho činnosťou, dospel som k názoru, že okrem podujatí pre vlastných členov je potrebné myslieť aj na turistickú verejnosť a tak som navrhol kolektívu, aby sme zorganizovali Teslácku Buď Fit. Turisti to prijali s porozumením a ihneď sme sa pustili do jeho organizácie. Hnalo nás pri tom motto:

Všetci turistikou za zdravím

A počet nadšených a zanietených organizátorov stúpal z roka na rok. V začiatkoch to boli hlavne Ľubor Matúš, Jozefína Šamíková, Martin Štauder, Marika Vráblová, Miro Sumega , Milan Striženec, Jano Surman, Anka Miková, Dušan Nahálka, Peter Kunik , Zdeno Papay a mnohí ďalší, a s nimi stúpal počet tratí a presunov, ako aj úroveň podujatia a počet účastníkov, pričom v deviatom ročníku za slnečného počasia prvý krát prekročil tisícku.                     

Z článku Štefana Gregoričku o 12.ročníku, ktorý vyšiel v denníku šport v roku  1987 vyberáme:

Niečo pred pol desiatou zahlásil predseda klubu, že počet účastníkov „fitky“ už prekročil tisícku. Do záveru prezentácie ostávalo zhruba polhodina, a tak každému z organizátorov bolo jasné, že účastnícky rekord z vlaňajška, 1365 turistov iste odolá. Aj odolal, prišlo ich 1118 a rekord z 11.ročníka už nebol nikdy prekonaný.

V brožúre sa ďalej píše, že:

Podujatie, ktorého štart sa nekonal pri soche Barlolamača iba v 2.ročníku, si získalo postupne obľubu a tak prichádzali okrem účastníkov z blízkeho okolia i účastníci z celého Slovenska, Moravy i Čiech, Poľska, Rakúska i Nemecka a vtedy som si uvedomil, že podujatie sa stalo najpopulárnejšou akciou v Považskom Inovci a jeho záber je nielen celoštátny, ale i medzinárodný a že už na 20. ročníku nepretržitého jeho trvania privítame pravdepodobne 12-tisíceho účastníka v celkovej histórii.

Tabuľka - Prehľad návštevnosti
Tabuľka - Prehľad návštevnosti

Keď doplníme do tabuľky polooblačno a 645 účastníkov, tak sa tak aj stalo a táto masa ľudí si za 20 rokov našla svoju cestičku do prírody a za zdravím, ale bohužiaľ meno 12-tisíceho turistu sa nedochovalo.

Taktiež sa v kronike píše, že:

Účastníci od 5.ročníka boli odmeňovaní i príležitostnými rôznofarebnými plastovými odznakmi s dátumom podujatia, pričom vydané boli i rôznofarebné kombinácie bez dátumu o celkovom počte 23 a tak si aj ich zberatelia prišli na svoje.

Jednými z nich, ktorý vlastnil a ešte možno vlastní celú sériu boli i Peter Kunik a Miro Sumega.

Zberatelia účastníckych odznakov na XVII. ročníku
Zberatelia účastníckych odznakov na XVII. ročníku

Jednou so zaujímavostí boli tiež besedy, ktoré sa konali v cieli na rôzne témy, najmä o vysokohorskej  turistike, o jaskyniarstve a ochrane prírody, ale najväčší záujem bol o besedy s premietaním diapozitívov s účastníkmi expedícií na himalájske 8-tisícovky, na ktoré sa mi podarilo získať také osobnosti, akými boli, či sú, Michal Orolín,

Horolezec Michal Orolín pri prezeraní si mapky trás na VI.ročníku
Horolezec Michal Orolín pri prezeraní si mapky trás na VI.ročníku

Milan Kriššák, Slávo Drlík, Fedor Martiš, Marian Šajnoha či Juzek Psotka, ktorý neskôr, v roku 1984, pri prvom slovenskom zdolaní najvyššieho vrchu sveta  Mount Everestu  (8848 m.n.m) zahynul na zostupe z neho. Do kroniky nám vtedy napísal:

Odkaz pokoriteľa Mt.Everestu Juzeka Psotku v kronike klubu
Odkaz pokoriteľa Mt.Everestu Juzeka Psotku v kronike klubu

Propagácií jubilejného 20.ročníka bola venovaná prvá a posledná strana čísla 16/1995 piešťanských novín AB týždenník  a noviny sa stali vďaka venovanému každoročnému priestoru podujatiu novinami BUĎ-FITKY.

Prvá strana AB 16/1995
Prvá strana AB 16/1995

Zaujímavosťou bolo aj to, že z podujatia ste mohli poslať aj pozdrav vo forme poštovej karty s ilustračnou kresbou Viliama Taubera. Takúto som aj ja dostal od organizačného štábu v jednom z 15 ročníkov, ktoré som viedol a na ktorom som sa nemohol zúčastniť. Kresbičku ilustroval Viliam Tauber, ktorý podujatiu nakreslil a venoval viacero svojich diel.

Pohľadnica z podujatia z roku 1984
Pohľadnica z podujatia z roku 1984

Jubilejný 20.ročník sa ukázal ako prelomový. A Daniel Lendel z organizačného výboru posledných ročníkov dodal:

Hranica 645 účastníkov už nebola nikdy v budúcnosti prekonaná, celospoločenské zmeny, likvidácia cieľového miesta RZ Tesla v Moravanoch, reštrukturalizácia a premenovanie hlavného organizátora z TJ TESLA Piešťany na Mestskú TJ Piešťany a tým aj podujatia na Piešťanskú Buď Fit, nedostatok záujmu a dobrovoľníkov z radov organizátorov, úbytok sponzorov a nedostatok financií sa podpísali na postupnom znižovaní kvality podujatia a posledným 33. ročníkom sa prerušila aj éra organizovania podujatia pre verejnosť a toto podujatie sa rozdrobilo na skupinky, pričom pravidelní účastníci pokračovali v aktivitách v iných kluboch. Dominantný prvok názvu BUĎ FIT si v turistickom hnutí osvojil pre svoj názov klub MCCC BUĎ FIT Piešťany. Pokračovanie vidieť aj v názvoch podujatí, ako RALLY BUĎ FIT či BANANSKÁ BUĎ FIT. 1. májový termín si na svoje pešie túry, cyklotúry a vodné splavy zvolili rôzne skupiny turistov.

Vráťme sa ale späť o niekoľko rokov dozadu, kedy sa podujatie formovalo. S rozširovaním ponuky peších trás v desiatom ročníku na šesť sa postupne podujatie rozširovalo aj na ďalšie presunové prostriedky, ktorými boli okrem pešej turistiky aj mototuristika a cykloturistika.

Ako sa v  podnikových novinách Piešťanský elektronik písalo:

Novinkou jubilejného 10. Ročníka Buď Fitky  bola i účasť mototuristov, ktorí mali od 1.do 3.mája 1985 zriadený tábor na Výtokoch. Z bohatého programu, ktorý pre nich organizátori v spolupráci so zväzarmovským Karavan klubom pripravili, treba po pešej Buď Fiťackej túre spomenúť hlavne orientačnú jazdu, stolnotenisový turnaj a súťaže detí.

A kronika dodáva:

I. ročníka Rallye Buď Fit sa zúčastnilo 63 mototuristov, ktorí mali vytvorené podmienky na ubytovanie v chatkách a karavanoch, stravovanie v RS OSP Trnava. Takúto akciu hodláme organizovať pravidelne a obohatiť ňou každoročný mototuristický kalendár na Slovensku.

Takto fungovali mototuristi pridružení k Tesláckej Buď Fitke do 14. Ročníka, preslávili sa najmä svojimi turnajmi v netradičnej hre RINGO.

Potom došlo v roku 1990 k reštrukturalizácii  klubu, mototuristi sa osamostatnili a pokračovali ako klub MCCC MTJ Piešťany  v organizovaní  Rallye Buď Fit v iných termínoch a na iných miestach po dobu bezmála tri desiatky rokov, pričom v programe mali aj obľúbený cyklookruh okolo Sĺňavy. No ich domovským kempingom bol hlavne Campingu Pullman, na brehu jazera Slňava.

Mototuristi na cyklookruhu Slňava v roku 2003
Mototuristi na cyklookruhu Slňava v roku 2003

V klube MCC MTJ Piešťany si ale 1. májovú najkratšiu trasu Buď Fitky na HAVRAN obľúbili natoľko, že si ju každoročne plánujú pre svojich členov do svojho kalendára so štartom pri soche Barlolamača a za cieľ si zvolili športový areál v Ratnovciach, kde si v závere zahrali turnaj v nohejbale. Po premenovaní  klubu na MCCC Buď Fit Piešťany v roku 2017, bol cieľ podujatia v roku 2018 presunutý do Piešťan pri účasti 26 účastníkov.

Mototuristi na štarte pešej túry 1.5.2018
Mototuristi na štarte pešej túry 1.5.2018

Ako z bulletinu vydaného pri príležitosti  20. ročníka Tesláckej Buď fit vyplýva:

...od 17. Ročníka sa podujatia zúčastňujú aj cykloturisti na trasách k tomu určených.

Konkrétne pre jubilejný 20.ročnik boli v ponuke tri trasy 15, 35 a 50 km,  ktoré boli hojne navštevované, najmä trasa 35 km, ktorá viedla z Piešťan cez Lúku na Modrovú a Gonové lazy a potom cez Kostolný vrch a Výtoky na Striebornicu do cieľa, ale samostatne počty účastníkov jednotlivých trás neboli evidované.

Termín 1.mája si pred 6 rokmi zvolili aj organizátori z TJ Bezovec na svoje cykloturistické podujatia Hore Váhom - Dole Váhom, ktorého štart aj cieľ je situovaný do Piešťan. Tento cyklovýlet po zaujímavostiach Považia, ktorými sú Očkovská mohyla, park miniatúr v Podolí, hrad Čachtice a Beckov i hradisko Kostolec v Ducovom si našlo postupne svojich milovníkov a v roku 2018 sa ho  zúčastnilo 145 účastníkov.

Na štarte podujatia Hore Váhom-Dole Váhom 1.5.2018
Na štarte podujatia Hore Váhom-Dole Váhom 1.5.2018

 

A čo ma viedlo navrátiť podujatiu niekdajšieho ducha?

Chceme sa v prvom rade vrátiť k organizovaniu podujatia pre širokú verejnosť, teda pre rodičov s deťmi, deti školského veku, juniorov, dospelú populáciu a seniorov bez ohľadu na to či sú organizovaní v nejakom klube, ale aj pre ľudí s poškodeným zdravím z Piešťan a okolia. Chceme im ponúknuť zaujímavé a príťažlivé podujatie v lone prírody Považského Inovca, nábrežia rieky Váh a jazera Sĺnava so svojimi kultúrnymi, historickými a prírodnými zaujímavosťami, aby si aj oni našli svoju cestičku za zdravím, ktorá je skrytá aj po mnohých rokoch v slogane:

Všetci turistikou za zdravím

Preto som sa obrátil na Telovýchovnú jednotu Bezovec, ktorá svojimi aktivitami dlhodobo a aktívne pracuje v tejto oblasti s požiadavkou zorganizovať v roku 2019 takéto obnovené podujatie a oni ponuku prijali.

Jej predseda Ladislav Bábik sa vyjadril, že je to pre nich nová výzva, ktorú si po minuloročnom organizovaní 65. celoslovenského zrazu KST s bohatým programom a bohatou časťou úspešne absolvovali.

A tak nepremeškajte túto príležitosť a rezervujte si na 1 .mája 2019 termín na svoju cestičku do prírody a za zdravím na obnovenom a vynovenom podujatí športu pre všetkých.