Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka ponúkla turistický príspevok k zdraviu

PIEŠŤANSKÁ BUĎ-FITka ponúkla turistický príspevok k zdraviu

Vyše 400 milovníkov cykloturistiky a pešej turistiky si spolu s organizátormi užili 1.majový sviatok v lone jarnej prírody za lúčov slnka a čerstvého vzduchu na 44. ročníku pre verejnosť obnovenej a vynovenej Buď-Fitke.

Za priaznivého počasia sa od ranných hodín do predpoludnia postupne na štarte pri soche Barlolamača na Kolonádovom moste prezentovali a štartovali desiatky rodín z množstvom detí, dospelých i seniorov, ktorí sa roztrúsili do okolia na tri trasy pre cykloturistov a tri pre peších turistov, ktoré spolu merali bezmála 170 km.

Na slávnostnom štarte cykloturistov
Na slávnostnom štarte cykloturistov

Najskôr sa zdatnejší cykloturisti po zoznámení sa z najdlhšou trasou o celkovej dĺžke viac ako sedemdesiat kilometrov, vydali na 6.ročnik cyklovýletu Hore Váhom – Dole Váhom po pamätihodnostiach Považia. Na toto podujatie sa vďaka vybudovanej popularite a vlastnej propagácií zabezpečenej inštruktorkami Ivetkou Muchou Ondrášikovou a Vierkou Mikeskovou prezentovalo rekordných 179 účastníkov.

„Nejde o žiadne výkony, ale o radosť z cyklistiky. Presúvame sa pianko systémom. A dávame si aj zastávky na kávičku, zmrzlinu či iné občerstvenie. Už som objednala kafíčko u dievčat v Podolí v Parku miniatúr,“ povedala Iveta Mucha Ondrášiková pri inštruktáži na štarte.

Iveta Mucha Ondrášiková inštruuje účastníkov
Iveta Mucha Ondrášiková inštruuje účastníkov

Za sprievodným vozidlom, ktoré riadil Laco Babik sa potom vydali na trasu, ktorá viedla cez Veľké Orvište, Ostrov, Očkov, Podolie, Častkovce, Čachtice, Nové Mesto nad Váhom do Beckova a odtiaľ nazad po Vážskej cyklomagistrále od Zelenej vody po Hornú Stredu a ďalej po cyklotrase až do cieľa v Campingu Pullman na ľavom brehu jazera Sĺňava  na Banke.

Aj táto partička mladých absolvovala trasu
Aj táto partička mladých absolvovala trasu

Ponuka na trase bola bohatá, veď zastaviť sa mohli na Očkovskej mohyle, v parku miniatúr v Podolí, vyšliapnuť si na hrady Čachtice i Beckov a pokochať sa i prírodou popri magistrále.

Na trase vládla radostná atmosféra
Na trase vládla radostná atmosféra (foto Vierka Dusíková)

Druhou trasou pre cykloturistov bol Brunovský okruh, vedený celý mimo verejných komunikácií, pričom účastníci si mohli vychutnať aj jazdu po novej Vážskej cyklomagistrále a naspäť trasa viedla po atrakcií, hojdacom moste cez rieku Váh, a poľnými cestičkami panenskou prírodou až do cieľa v Campingu Pullman. Trasa bola určená najmä rodinám s deťmi a menej zdatným cyklistom a merala 23 km s dvoma kontrolnými prejazdovými stanovišťami v areáli PIZZA MIA v Brunovciach a na Hrádzi pri Ducovom, pričom ju absolvovalo 47 účastníkov.

Trojgeneračná rodina Šramkových absolvovala 23 km okruh
Trojgeneračná rodina Šramkových (dedko Feranec) absolvovala 23 km okruh

Adamko má 3,5 roka a po absolvovaní trasy s rodičmi Kolníkovými nám povedal:“ Najviac sa mi páčila kľukatá cestička lesom a trampolína na PIZZA MIA. A trochu som sa aj bál, keď sa rozhúpal most, tak som utekal na koniec.“

Tretia trasa cykloturistov viedla známym cyklookruhom okolo jazera Slňava, taktiež celá mimo cestnej premávky a bola pohodlnou trasou, vhodnou pre menej zdatných cyklistov i seniorov. Merala 12 km a absolvovalo ju 61 účastníkov.

Manželia Vajdíkovi so sučkou Nelou absolvovali 12 km trasu
Manželia Vajdíkovi so sučkou Nelou absolvovali 12 km trasu

Na margo podujatia nám Dušan Vajdík povedal:“ Spomínam si na viacero ročníkov, na ktorých organizácií sme sa aj z manželkou v minulosti podieľali a radovali sa z každého spokojného účastníka. Potešila ma informácia, že sa Buď-Fitka opäť organizuje pre verejnosť a tak sme opäť tu ako účastníci. Stretol som sa tu aj z ďalšími bývalými organizátormi Lacom Blaškom, Mirom Bulkom, Petrom Sitárom a som rád, že okrem Teba v organizačnom tíme pomáha aj Dano Lendel a Peter Beluský. Prajem podujatiu šťastný návrat, a aby rozdával radosť ľuďom ako v minulosti. Bicykel je neoddeliteľnou súčasťou môjho seniorského života, na ňom sa dostanem všade, kde chcem a pomáha mi aj pri rehabilitácií môjho doráňaného členka“.

Pešie tri trasy s názvami Beethovenov okruh (14 km), Dominov okruh (20 km) a diaľkový pochod Plulíkov okruh (37 km) boli  vhodné aj pre severskú chôdzu (Nordic Walking) a  smerované do oblasti Považského Inovca. Absolvovalo ich spolu 110 účastníkov.

  

Na ďalšom so slávnostných štartov
Na ďalšom zo slávnostných štartov

Trasy viedli najskôr na stanovište PRAMEŇ, kde si účastníci  mali možnosť vypiť pohár pramenistej vody priamo z prameňa v Napoleonských kúpeľoch. Potom sa vydali cez lyžiarsky areál Ahoj na hrebeň a Čertovu pec, kde sa trasy postupne oddeľovali na Havran a k reštaurácii Furman, kde boli kontrolné stanovištia s možnosťou odpočinku, jedla a pitia so špeciálnymi dennými ponukami. Dve trasy potom viedli alejou okolo bývalej Červenej veže do Piešťan na nábrežie a po ňom do cieľa v Campingu Pullman. Záujemcov o inštruktáž Nordink Walking uspokojila akreditovaná inštruktorka Lea Michalčíková.

Inštruktorka Lea Michalčíková s klientmi
Inštruktorka Lea Michalčíková s klientmi

V cieli nám po absolvovaní Beethovenovho okruhu 7 ročná Anička povedala: "Celá  trasa bola s peknými výhľadmi na Piešťany a najviac sa mi páčilo veľa, veľa, veľa srniek, ktoré sa vôbec nebáli ľudí."

Mama Buchmanová v cieli s Matejom, Michalom a Aničkou
Mama Buchmanová v cieli s Matejom, Michalom a Aničkou

Po Čertovej peci, kde bolo kontrolné stanovište s možnosťou odpočinku, jedla a pitia so špeciálnymi dennými ponukami, viedla tretia diaľková trasa späť na hrebeň a cez pietne miesto Vlada Plulíka, kde si účastníci mohli uctiť jeho pamiatku a cez Výtoky a Skalku k nábrežiu Na Hrádzi, po ktorom trasa nabrala smer Piešťany Camping Pullman.

Pietne miesto Vlada Plulíka nad Výtokmi
Pietne miesto Vlada Plulíka nad Výtokmi

V cieli panovala dobrá nálada, účastníci trpezlivo čakali v rade na spomienkový diplom a odznak, z ktorého sa tešili najmä deti a zberatelia, spomínali sa zážitky z histórie a dneška a dobre padla i kapustnica, ktorú malo prvých 100 účastníkov na štarte za symbolické 1 Euro a bola podávaná v novootvorenej reštaurácií Na panvici.

Radosť dedka s vnúčatami z diplomov a odznakov v cieli
Radosť dedka s vnúčatami z diplomov a odznakov v cieli
A ako hodnotiť podujatie?

Veľmi vydarené, urobili sme  radosť mnohým ľuďom a hlavne prispela k zdraviu účastníkov z mesta a blízkeho i vzdialenejšieho okolia a nadviazala na úspešné minulé ročníky. Ďakujem najmä predsedovi hlavného organizátora TJ Bezovec Ladislavovi Bábikovi za odvedenú prácu i tým, ktorí nám prispeli materiálne a finančne na akciu i vedúcemu Campingu Jozefovi Pullmannovi za stihnutie otvorenia novej reštaurácie“ Na Panvici „, ktorá sa s novým vstupom do Campingu a parkoviskom pre bicykle stala dôstojným stánkom záveru podujatia. Poďakovanie patrí hlavne všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa na organizácií podieľali, spomeniem Juraja Goliera, Jozefa Prištica, Ivetu Muchu Ondrašikovú, Vierku Mikeskovú, Sláva Frčku, Michala Fialu a ďalších, napr. manželov Zuzku a Milana Kubrických, ktorí viedli centrálnu evidenciu účastníkov, pričom všetci cez nich prešli až 2 krát, na štarte aj v cieli.

Zuzanke Kubrickej prešli všetci účastníci cez ruky 2x
Zuzanke Kubrickej prešli všetci účastníci cez ruky 2x

A záverom sa chcem ospravedlniť účastníkom za niektoré nedostatky, ktoré nám nevyšli podľa plánu a našich predstav, najmä sľúbená živá hudba sa nám pre chorobu odhlásila pár dní pred podujatím a tiež prejazdové kontroly, ktoré sme zverili niektorým prevádzkovateľom zariadení nefungovali podľa dohody. Vnímame to ako  nováčikovskú daň, ktorá veríme, že nenarušila pohodu a dobrý dojem z podujatia.