Vítame akékoľvek podnety na našu činnosť i webstránku. Sledujte nás aj na sociálnych sieťach.

TELEFÓN: +421 911 486 484

E-MAIL: info@askpn.sk

PO STOPÁCH VLADA PLULÍKA, druhý ročník s vrtochmi počasia napredoval

PO STOPÁCH VLADA PLULÍKA, druhý ročník s vrtochmi počasia napredoval

Napriek nepriaznivým predpovediam počasia si účastníci všetkých vekových kategórii našli cestu na Výtoky, kde sa konal dňa 22.6.2019 pri príležitosti Olympijského dňa 2019 už 2.ročník spomienkového turistického podujatia Po stopách Vlada Plulíka. Uctili si tak pamiatku významného športovca, narodeného v Piešťanoch, pochodom na 6 km okružnej trase, vhodnej aj pre severskú chôdzu (Nordic Walking),  ktorú si prednedávnom vybrala do svojej relácie TELEVÍKEND aj Slovenská televízia a novinkou bola aj trasa pre horských cykloturistov, ktorá merala cca 20 km a viedla z Piešťan na Výtoky.                                                         

26. júna uplynulo už 11. rokov od tragédie v Himalájach, keď pri zostupe z osemtisícovky Broad Peaku z doposiaľ nevyjasnených okolnosti sa Vlado nevrátil do základného tábora a je nezvestný.                                                                

Z množstva horolezeckých ocenení si najviac cenil zimný nonstop sólo prechod 26 km dlhého hrebeňa Vysokých Tatier, ktoré zdolal v roku 1997 za 50 hodín čistého lezeckého času a 72 hodín nonstop prechodu a dostal zaň ocenenie Výstup roka s hviezdičkou od SHS JAMES. Vtedajší predseda horolezeckého zväzu Igor Koller sa o tom vyjadril: „ Výkon Vlada Plulíka zostane zapísaný ako jeden z najväčších, aký sa našim alpinistom kedy podaril, a to nielen v tatranskej histórií“ a z mediálnych informácií vyplýva, že tento výkon nebol doposiaľ prekonaný.

Foto 1. Na slávnostnom štarte na Výtokoch
Foto 1. Na slávnostnom štarte na Výtokoch

                                                                  

Príprava druhého ročníka podujatia, ktoré vzniklo z podnetu Ladislava Beleščáka na pôde Asociácie športových klubov mesta Piešťan pri príležitosti 10. výročia vyhlásenia Vlada za nezvestného, začala prakticky už po zhodnotení jeho I. ročníka na spoločnom stretnutí prezidenta ASK PN Petra Bohuša so zástupcom OZ Vlada Plulíka, jeho bratom Mariánom Plulikom, ktorí dali zelenú tomuto projektu, pričom organizátori zabudovali do programu i priania  rodiny nezvestného. Jedným z nich bola aj požiadavka o zmenu jesenného termínu na termín, ktorý by sa mal blížiť dňu, kedy zostal Vlado nezvestný (26.6.) a tak bol zvolený termín podujatia pre II. ročník na 22.6.2019.Vedenie ASK PN rozhodlo poveriť hlavnou organizáciou kolektív KST Tesla Piešťany, ktorý sa podieľal na organizácií aj prvého ročníka a  ASK PN tak figurovala ako spoluorganizátor a podujatie podporili OZ Vlada Plulika a neskôr, keď bolo rozhodnuté  organizovať ho pri priležitosti Olympijského dňa 2019 bol k jeho podpore prizvaný aj Olympijsky klub z Trnavy.

V marci nás potešila správa a záujem redaktorky Slovenskej televízie Martiny Kacinovej predstaviť z Považského Inovca do relácie TELEVIKENDu trasu, ktorá je prakticky zhodná z pešou trasou nášho prvého ročníka a tak sme ponuku s radosťou prijali.

Foto 2. Predseda organizačného. výboru z redaktorkou na Visiacich skalách
Foto 2. Predseda organizačného. výboru z redaktorkou na Visiacich skalách

                                                       

Pracovný tým bol zložený z Michala Fialu z  TJ Bezovec Piešťany a z troch členov KST Tesla Piešťany, ktorí tvorili okrem predsedu klubu aj Ivan Demovič-speleológ i objaviteľ novej Modrovskej jaskyne a Daniel Lendel, bývalý tajomník klubu, ktorí  poskytli potrebne znalosti o trase a súčinnosť pri natáčaní relácie  kameramanom Ľudovítom Bohátom  a zvukárom Jakubom Kravecom.

Foto 3 Pracovný tým natáčania pri jaskyniach v Dolnom Sokole
Foto 3 Pracovný tým natáčania pri jaskyniach v Dolnom Sokole

                                                                         

I keď v jarnom termíne sa príroda ešte len prebúdzala a neposkytovala nádheru zelene, ktorou sa Považsky Inovec vyznačuje, mali sme v tom termíne aj šťastie na snežienky, ktorými boli svahy bohato posiate a na poniklec, ktorý sa sem-tam vynoril a ostro vyfarbil po zime zoschnutý  trávnatý porast.

Foto 4 Kameraman v záplave snežienok
Foto 4 Kameraman v záplave snežienok

                                                                         

A tak vznikla podľa nás vydarená a pútava pozvánka na turistický výlet k prírodným pamiatkam i pietnemu miestu Vlada i k nádherným výhľadom z Visiacich skál s pamätnou tabuľou skauta Eduarda Kolníka, ale aj na naše podujatie, ktorého trasa tadiaľ vedie. Pozvánka bola odvysielaná v relácii TELEVIKEND na STV 2 dňa 16.3..2019 a môžete si ju pozrieť odklikom z archívu televízie. Pre niektorých sledovateľov relácie to bola aj    pozvánka na tohtoročnú akciu.

                                                  https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14048/182413  

Ráno v deň podujatia neveštilo  nič dobrého. Husté mraky sa prevaľovali nad Piešťanmi i Považským Inovcom a tak viacerí dali prednosť účasti na pohodlnejšom podujatí , ktoré sa konalo v tom istom termíne, na bezbariérový festival Pohoda, no skalným  vyznávačom to nevadilo a odviezli sa cca 10 km do neďalekých Moravan n/ Váhom na RZ Výtoky do miesta podujatia.

 

Obr.5  Mapa oblasti podujatia z trasami
Obr.5  Mapa oblasti podujatia z trasami

                                                                         

Ani dve spŕchnutia, ktoré rozzelenali prírodu pohoria a zastihli účastníkov na trase, ktorá merala cca 6 km im neprekážali , lebo hneď potom sa ukázalo blahodarné slniečko a tak si každý mohol vychutnať nádheru prírodných pamiatok Dolnosokolských jaskýň. Manželov Tuchscherových  zastihol dážď nad jaskyňami a Ľubomír to ocenil: „keď začalo pršať vrátili sme sa do jaskyne, kde sme v pohode s ostatnými v družnej debate prečkali dážď.

 

Foto 6. V hornej jaskyni počas dažďa
Foto 6. V hornej jaskyni počas dažďa

 

Pietne miesto Vladovi vybudovali členovia jeho rodiny a priatelia a stojí  na hrebeni Sokolích skál, na ktorých začínal svoje horolezecké aktivity a ako povedal jeho brat Marian nemal to asi jednoduché, keď :“ Prvé lano mal z nášho stavebného výťahu“. Jeho spomienková tabuľa je umiestnená aj na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou pri Popradskom plese vo Vysokých Tatrách, ktorú navrhol Pavol Károly a pomníček mu zhotovil na ľadovci Baltoro v Himalájach aj Peter Hámor, ktorý v spoločnej  expedícií vystúpil taktiež na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu (8848 m ) v roku 1998, z ktorého Vlado urobil priloženú fotografiu.

Foto 7.Foto z najvyššej hory sveta Mount Everestu v roku 1998. Zdroj: Národná encyklopédia športu
Foto 7. Foto z najvyššej hory sveta Mount Everestu v roku 1998. Zdroj: Národná encyklopédia športu

                                                

 Z tohto pietneho miesta, kde si vyše 50 účastníkov pešieho pochodu, cieľovej cyklojazdy i organizátorov postupne minutou ticha uctilo pamiatku na Vlada a vzdali  hold jeho športovým výkonom   sú nádherné výhľady na hrebeň Považského Inovca, v pozadí na  hrad Tematín  i na najvyšší vrch krajinného celku Krahulčích vrchov, na blízky Marhát (748 m.) s rozhľadňou.

Foto 8  Rodinka Čermákových z najmladšou účastníčkou a jej kamošom Tomáškom
Foto 8  Rodinka Čermákových z najmladšou účastníčkou a jej kamošom Tomáškom

                                                  

Potom pešia trasa viedla k ďalšej prírodnej pamiatke , Visiacim skalám, so širokým panoramatickým výhľadom na okolité pohoria a z bohatou kvetenou, kde dominovali rozkvitnuté mohutne Lipy , ktoré voňali široko-ďaleko.

Foto 9 Veselá parta žien z Partizánskeho na Visiacich skalách
Foto 9 Veselá parta žien z Partizánskeho na Visiacich skalách

                                                   

Vlado rad jazdil aj na horskom bicykli a tak organizátori v tomto ročníku obohatili ponuku aj o tento presunový prostriedok a premiérovo ponúkli cieľovú cyklojazdu po horskej trase so značenými cyklochodníkmi, ktorá viedla  prevažne hrebeňom Považského Inovca s výjazdom naň priamo z Piešťan a zjazdom z neho so sedla Gajda-Trhovičná lúka na Výtoky, ktorá spolu merala cca 20 km. Návštevu pietneho miesta Vlada Plulíka pritom organizátori vyriešili krátkou pešou odbočkou pre účastníkov z Krahulčích vrchov s odložením si bicykla v organizátormi stráženom cyklo depe, ktoré si zobral na starosť Ladislav Blaško.

Foto 10 Strážca bicyklov v Cyklo depe na Krahulčích vrchoch
Foto 10 Strážca bicyklov v Cyklo depe na Krahulčích vrchoch

                                                              

Medzi účastníkmi cieľovej jazdy na horských bicykloch , ktorý sa občerstvoval v dobre zásobenom a prekrytom krátkodobo zriadenom  stánku Reštaurácie Perla „ Pod Širákom“ na Výtokoch, bol aj Michal Foltýn z Nitry, a na  margo bicyklovej trasy sa vyjadril:“ Ešte som sa nestretol z akciou, na ktorej  by mali strážené cyklo depo priamo na hrebeni pohoria, no to Vaše bolo výborne umiestnené, odložený bicykel mi tak neprekážal pri krátkej skalami posiatej odbočke pešieho prechodu k  Vladovmu pietnemu miestu a naspäť, skratka super riešenie.“

Z reči nakoniec vysvitlo, že tento účastník minulý rok vystúpil na jeden z najkrajších vrchov , na gruzínsku pättisícovku  Kazbek (5047m.).

 „Stál som pred niekoľkými rokmi na jeho vrchole, je to môj Everest a najkrajší vrch na ktorý som kedy s kamarátmi Mirom Bulkom, horským vodcom Tamazom Ciklaurim, Martinom Štauderom a Petrom Baničom v rámci  klubovej expedície vystúpil“ povedal predseda organizačného výboru podujatia  Ladislav Beleščák a tak sa o výstupe naň rozvinula široká debata.

Foto 11. Na vrchole Kazbek (5043 m.) v roku 1985.Vľavo z vlajkou Tesly Beleščák. Autor:  Banič Peter
Foto 11. Na vrchole Kazbek (5043 m.) v roku 1985. Vľavo z vlajkou Tesly Beleščák. Autor:  Banič Peter

                                           

Z cieľa si účastníci  na pamiatku odniesli okrem informačnej skladačky aj pamätne listy a odznaky, družne pohovorili pri opečenom špekáčiku a potešila aj kniha EVEREST 98 SVEDECTVA, v ktorej manželka Vlada Plulíka Jana popisuje udalosti z expedície.

Obr.12 Spomienkový účastnícky odznak podujatia
Obr.12 Spomienkový účastnícky odznak podujatia

                                                        

Z ďalšieho naplánovaného programu sa pre dážď nepodarilo vytvoriť živý olympijský symbol pri príležitosti Olympijského dňa 2019.Najstarším účastníkom bol 78 ročný Emil Rusnák z Piešťan, najmladšou účastníčkou bola dvojročná Zuzanka Čermáková z Piešťan a najvzdialenejšími účastníkmi boli manželia Danka a Peter Murinovi z  Banskej Bystrice. Druhý ročník turnaja v záhradnom krikete o putovný pohár Vlada Plulíka vyhral Matej Krajčírik z Banky, ktorý sa narodil len 3 dni predtým, ako zostal Vlado nezvestný.

Foto 13 Víťaz turnaja o putovný pohár Vlada Plulíka
Foto 13 Víťaz turnaja o putovný pohár Vlada Plulíka

                                                           

Z podujatia vyhotovila krátky videozáznam Dominika Brejková, ktorý si možno pozrieť na  https://youtu.be/GISqu8Y0XpM. Ceny pre víťazov športových suťaži, ako i pre ďalších ocenených venovalo občianske združenie Vlada Plulíka Piešťany a Olympijsky klub Trnava, pričom poďakovanie patrí všetkým, ktorí podujatie podporili, podieľali sa na jeho organizácií svojou dobrovoľníckou činnosťou  a najmä tým ktorí napriek nepriaznivému počasiu prišli, uctili sa pamiatku na Vlada Plulíka a urobili aj niečo pre svoje zdravie.

Foto 14 Organizačný výbor podujatia
Foto 14 Organizačný výbor podujatia

                                                                         

 Dovidenia o rok.

Ďalšie foto z podujatia